Strona główna Komunikaty
Reklama

Komunikaty


Walne zebranie sprawozdawcze za 2014 r. 04-01-2015r. PDF Drukuj Email

W niedzielę 4 stycznia 2015r. o godzinie 16:30 rozpoczęło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Ochtniczej Straży Pożarnej w Stróżach.

Oprócz Zarządu OSP Stróże oraz jej członków na zebraniu byli również zaproszeni goście w osobach: Senator RP Stanisław Kogut, Przewodniczący Rady Gminy Grybów Jan Radzik, Radny gminy Grybów a zarazem Sołtys wsi Stróże i druh strażacki w jednej osobie Krzysztof Olszanecki.
Władze Gminne Straży Pożarnej reprezentowali: Prezes Związku Miejsko -Gminnego OSP druh Marian Chronowski i Komendant Gminny a zarazem Z-ca Komendanta Miejskiego w Nowym Sączu st. bryg. Paweł Motyka.

Podczas obrad po przedstawieniu sprawozdań Prezesa OSP Stróże Stanisława Mikulskiego z działalności w 2014r a także Komendanta jednostki Stanisława Barana z działalności bojowej i Skarbnika Henryka Ziomka z rozliczenia finansowego za 2014r. udzielono całemu zarządowi OSP Stróże jednogłośnie absolutorium za rok 2014.

 

Ogólnie w 2014 roku do działań ratowniczo-gaśniczych wyjeżdżaliśmy 42 razy.

Do działań gaśniczych wyjeżdżaliśmy 10 razy:

- 6 razy do palących się budynków mieszkalnych i gospodarczych,

- 3 razy do palących się traw oraz stert gałęzi,

- 1 raz do palącego się samochodu.

Do działań ratowniczych wyjeżdżaliśmy 32 razy:

- 5 razy do wypadków i kolizji,

- 5 razy do likwidacji gniazd błonkoskrzydłych owadów,

- 2 razy do zabezpieczenia dwudniowej „Biesiady u Bartnika”,

- 8 razy do zabezpieczenia meczy pierwszoligowych Kolejarza Stróże,

- 1 raz do zabezpieczenia lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na stadionie
w Stróżach.

- 11 razy do innych zagrożeń.

Wśród innych były wyjazdy do 2 tygodniowego dziecka w Gródku, które uległo zachłyśnięciu. Akcja przebiegła sprawnie, nasza jednostka pomogła pogotowiu ratunkowemu dojechać do poszkodowanego i przejęć dalszą akcję ratowniczą.

Podczas letnich podtopień zabezpieczaliśmy teren przed wylaniem rzeki Polnianka. Dzięki naszym staraniom woda wyrządziła mniejsze szkody, dlatego w kolejnych dniach wypompowywaliśmy wodę tylko z zalanych studni. 

Wyjeżdżaliśmy także w celu oświetlenia terenu przy porzuconym samochodzie w lesie koło cmentarza w Stróżach. Oświetlenie było konieczne dla prowadzenia akcji śledczej policji.

Ponadto zostaliśmy zadysponowani do uzupełnienia wody w lokomotywie firmy Euronaft Trzebinia na dworcu PKP Stróże.

Prowadziliśmy także akcje zabezpieczające przy wycieku oleju napędowego z cysterny firmy Lotos na dworcu PKP Stróże.

Ostatnim wyjazdem w tym roku było wspomniane zabezpieczenie lądowiska LPR, które odtransportowało naszego mieszkańca do szpitala w Tarnowie. Poszkodowany uległ urazom podczas prac na dachu.

 

Wyjazdy do działań poza ratowniczych.

Pierwszym wyjazdem było zabezpieczenie przejazdu podczas peregrynacji  obrazu Jezusa Miłosiernego.

Dwa razy zabezpieczaliśmy przejście procesji "Drogi krzyżowej" z Kościoła na cmentarz oraz przejście procesji Bożego Ciała.

Następnie zabezpieczaliśmy Festyn parafialny, "Majówkę gimnazjalną"
w Stróżach.

Kierowaliśmy ruchem podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w Kościele parafialnym w Stróżach.

W dniu Wszystkich Świętych kierowaliśmy ruchem jednokierunkowym przy dojeździe do cmentarza w Stróżach.

Wszystkie te uroczystości, miejscowe jak i kościelne, odbywały się dzięki zaangażowaniu wszystkich druhów naszej jednostki. 

 

W ciągu roku nasza młodzież brała udział w imprezach takich jak:

- Turniej Tenisa Stołowego o puchar starosty nowosądeckiego, który odbył się w Sali gimnastycznej JRG Nowy Sącz. W tym turnieju wzięli udział: Grebla Damian, Szpila Karol i Kantor Przemek, który doszedł do półfinału. Gratulacje dla nich.

- Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej, gdzie w kategorii wiekowej uczniów szkół podstawowych udział wziął Gruca Radosław, uczniów gimnazjum – Baran Adrian, Szpila Maciej, Janowski Kacper
i uczniów ponadgimnazjalnych – Baran Sabina.

- zawody sportowo-pożarnicze, w grupie męskiej zajęliśmy 11 miejsce, żeńskiej 4.

- zawody dla młodzieżowych drużyn pożarniczych, gdzie nasza drużyna  w składzie Gruca Radosław, Moskwa Mikołaj, Job Arkadiusz, Sztaba Maciej, Gryzło Kamil, Mikulski Dawid, Szpila Maciej, Grybel Jakub, Przetacznik Amadeusz zajęła 7 miejsce. Dziękujemy im za wysiłek i zaangażowanie, ponieważ pierwszy raz brali udział w zawodach i sumienie się przygotowywali.

Nasza jednostka brała udział także w dwudniowym szkoleniu z poszukiwań, z udziałem grupy poszukiwawczej JRG Nowy Sącz, GOPR-u i pogotowia ratunkowego w lasach wsi Bukowiec. Szkolenie to zostało zakończone ćwiczeniami poszukiwawczymi.

Końcem lata na Dworcu PKP w Stróżach wzięliśmy udział w dwudniowych ćwiczeniach z ratownictwa chemicznego. Polegały one na rozpoznaniu szkodliwej substancji, zabezpieczeniu przeciwpożarowym, uszczelnieniu wycieku oraz  przepompowaniu  paliwa do drugiej cysterny i schładzaniu cystern. Na miejsce akcji przybyliśmy jako pierwsi i od razu rozpoczęliśmy działania.

W czerwcu zaliczyliśmy ćwiczenia w trenażerze rozgorzeniowo-dymowym. W ćwiczeniach tych brali udział: Baran Stanisław, Przetacznik Robert, Jurkiewicz Daniel, Grybel Mateusz, Noga Dominik i Baran Stanisław.

W ciągu roku pięciu naszych strażaków ukończyło kursy:

- Janusz Musiał- szkolenie konserwatorów sprzętu OSP

- Mariusz Gruca- szkolenie ratownictwa technicznego

- Janusz Lach, Mateusz Jurkiewicz, Dominik Noga – szkolenie podstawowe strażaka-ochotnika OSP

 W ciągu całego roku, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, przeprowadzaliśmy ćwiczenia na naszym sprzęcie (aparaty powietrzne, drabina, torba PSPR1). Zapoznaliśmy się z nowo nabytym sprzętem do ratownictwa wodnego, gdyż jesteśmy w systemie krajowym OSP ratownictwa wodnego.

 Od jesieni nasze samochody zostały wyposażone w system GPS. 

Ogółem na dzień zebrania sprawozdawczego nasza jednostka to:

 37 członków czynnych w tym 6 kobiet  i 1 członek Honorowy, 
10 druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

 

 Sekretarz Mariusz Gruca

Poprawiony: niedziela, 01 marca 2015 21:04
 
I Turniej Halowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych „Brzezna 2015” 21-02-2015 r. PDF Drukuj Email

W sobotę 21 lutego drużyna naszych chłopców z MDP Stróże wzięła udział w I Halowym Turnieju Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych „Brzezna 2015” w Brzeznej (gmina Podegrodzie).  W turnieju wystartowało 72 drużyny i 360 zawodników. W tym 20 drużyn dziewcząt i 52 drużyny chłopców z Sądeczyzny i ze Słowacji - Stara Lubovna.

Naszą jednostkę reprezentowali: Adrian Baran, Przemek Kantor, Michał Łatka, Mateusz Gucwa i Maciej Sztaba a opiekunem był Komendant Stanisław Baran i druh Marcin Gryboś.


Uczestnicy turnieju rywalizowali ze sobą indywidualnie, jak i zespołowo. Poszczególne konkurencje oceniała komisja sędziowska, w skład której weszli strażacy PSP i OSP. Sędzią głównym turnieju był kpt. Piotr Wysowski z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu. Zmagania zawodników w różnych konkurencjach sprawnościowych i wiedzy o sprzęcie pożarniczym przebiegały na najwyższym poziomie a zwycięzcami zostali w poszczególnych kategoriach:

W grupie dziewcząt indywidualnie :
I miejsce Patrycja Plata  z MDP Brzezna Litacz z wynikiem 28,99 punktów
II miejsce Ewelina Tomasiak z MDP Obidza z wynikiem 29.56 punktów
III miejsce Monika Duda z MDP Zagorzyn z wynikiem 29,66 punktów
IV miejsce Kinga Oleksy z MDP Tęgoborze z z wynikiem 30,56 punktów


W grupie chłopców indywidualnie:
I miejsce Maciej Plata  z MDP Brzezna Litacz z wynikiem 23,85 punktów
II miejsce Patryk Widlak z MDP Ptaszkowa z wynikiem 26.49 punktów
III miejsce Adrian Najduch z MDP Zagorzyn z wynikiem 27,17 punktów
IV miejsce Adrian Mordarski z MDP Florynka z  wynikiem 27,19 punktów

Klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco:
Dziewczęta:
I miejsce MDP Tęgoborze z  wynikiem 130,05 punktów
II miejsce MDP Zagorzyn z wynikiem 130,21 punktów
III miejsce MDP Wierchomla z wynikiem 131,24 punktów
Chłopcy:
I miejsce MDP Zagorzyn z  wynikiem 114,46 punktów
II miejsce MDP Obidza z wynikiem 118,42 punktów
III miejsce MDP Niskowa z wynikiem 118,77 punktów

 

 

 

 

Więcej na http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/brzezna-turniejowe-zmagania-mlodych-strazakow,69479#!prettyPhoto

MG

Poprawiony: czwartek, 26 lutego 2015 22:31
 
Gminne zawody pożarnicze MDP w Grybowie 21-09-2014r. PDF Drukuj Email

W niedzielę 21 września na stadionie miejskim w Grybowie odbyły się zawody strażackie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gmin: Grybów,  Korzenna, Kamionka Wlk. i Łabowa.

Naszą jednostkę reprezentowała 9 osobowa drużyna chłopięca pod komendą Naczelnika OSP Stróże - Stanisława Barana w składzie: Radosław Gruca, Jakub Grybel, Kamil Gryzło, Arkadiusz Job, Dawid Mikulski, Mikołaj Moskwa, Amadeusz Przetacznik, Maciej Szpila i Maciej Sztaba.

W sumie w zawodach wzięło udziało 31 drużyn dziewczęcych i chłopięcych.

 W grupie drużyn chłopięcych z terenu gminy Grybów nasi młodzieżowcy zajęli 7 miejsce. Gratulujemy udziału w zawodach, poświęcony czas na przygotowanie i włożony trud dla opiekuna i samych zawodników.

  

Więcej informacji i zdjęć na stronie PSP: http://www.psp-nowysacz.pl/aktualnosci.php?body=article&name=gminne-zawody-mlodziezowych-druz&lang=pl

 MG

Poprawiony: wtorek, 23 września 2014 22:44
 
Ćwiczenia taktyczno-bojowe pk „Kolej 2014” w Stróżach 19-09-2014. PDF Drukuj Email

Zwieńczeniem dwudniowych szkoleń z 17 i 18 września na stacji PKP w Stróżach były ćwiczenia taktyczno-bojowe  pk. „Kolej 2014” służb ratowniczych w piątek 19 września. Ćwiczenia obejmowały głównie zakres działań chemicznych. Założenie przewidywało wyciek substancji  z  cysterny na stacji kolejowej w Stróżach. Po rozpoznaniu  okazało się, że wyciekającą substancją była benzyna. Na miejsce akcji przybyliśmy jako pierwsi i rozpoczęliśmy od razu działania. Następnie dołączyły do nas jednostki OSP Grybów, Ptaszkowa i Krużlowa Wyżna. Następnie do działań weszła specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno – ekologicznego  z JRG nr 1 w Nowym Sączu.  Działania podczas ćwiczeń polegały między innymi na rozpoznaniu substancji, zabezpieczeniu przeciwpożarowym , uszczelnieniu wycieku oraz  przepompowaniu  benzyny do drugiej cysterny i schładzaniu cystern. W ćwiczeniach prócz jednostek straży pożarnej brało udział Pogotowie Ratunkowe , Policja, przedstawiciele poszczególnych spółek PKP oraz przedstawiciele przewoźnika tj.  firmy Lotos.

 

Więcej informacji oraz galeria zdjęć na http://www.psp-nowysacz.pl/aktualnosci.php?body=article&name=cwiczenia-taktyczno-bojowe-pk-ko&lang=pl

MG

Poprawiony: niedziela, 21 września 2014 21:56
 
Ćwiczenia w komorze ogniowo-dymowej w Nowym Sączu 27-06-2014 r. PDF Drukuj Email

W piątkowe popołudnie 27 czerwca 2014 r. nasza jednostka brała udział w zaplanowanych dla niej ćwiczeniach w specjalnej komorze ogniowo-dymowej tzw. trenażerze rozgorzeniowo - dymowym w JRG PSP w Nowym Sączu. Trenażer to dydaktyczne urządzenie techniczne, symulujące obiekt budowlany, składające się z pomieszczeń wyposażonych w specjalistyczny sprzęt pozwalający na przeprowadzenie  ćwiczeń doskonalących z zakresu taktyki działań ratowniczo-gaśniczych, umożliwiające ocenę pracy strażaka w warunkach szczególnie niebezpiecznych, symulujących zjawiska procesu spalania. Gęste zadymienie, widoczne płomienie, wysoka temperatura to zjawiska, z którymi spotkali się strażacy uczestniczący w ćwiczeniach. W takich ćwiczeniach do 16 lipca 2014 r. biorą udział strażacy z jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu nowosądeckiego.

 

  

 

 Więcej informacji na http://www.psp-nowysacz.pl/aktualnosci.php?body=article&name=trenazer-rozgorzeniowo-dymowy-w&lang=pl 

MG

Poprawiony: sobota, 28 czerwca 2014 22:07
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 12
Reklama